Świętoszek Akt V

Świętoszek Akt V – Scena I

Świętoszek Moliera

Świętoszek Moliera

Kleant, Orgon.

Orgon zwierzył się Kleantwi, że wziął na przechowanie od swojego przyjaciela Argasa szkatułkę, w której znajdują się dokumenty wielkiej wagi dotyczące spisku. Ten zdrajca Tartuffe przekonał go, żeby oddał mu ją. Dzięki temu będzie spokojnie powiedzieć, że jej nie ma . Kleant stwierdza, że jego szwagier wpakował się w spore tarapaty i teraz ostrożnie musi postępować z tym oszustem. Jednak nie może wpadać w skrajności i nienawidzić teraz wszystkich pobożnych ludzi, tak jak teraz chce uczynić  Orgon. Wśród nich są ludzie uczciwi, a jeden Tartuffe nie powoduje, że wszyscy schodzą na złą drogę.

Świętoszek Moliera pdf

Świętoszek Moliera w formacie pdf do ściągnięcia na dysk.

Świętoszek Akt V – Scena II

Orgon, Kleant, Damis.

Damis dowiadując się o wszystkim chce natychmiast obciąć oba uszy temu zdrajcy, ale powstrzymuje go Kleant doradzając umiarkowanie.

Świętoszek Akt V – Scena III

Pani Pernelle, Orgon, Elmira, Kleant, Marianna, Damis, Doryna.

Pani Pernelle dowiadując się o całej sprawie przybywa do syna. Chce go przekonać, że wszystko o co oskarżany jest pobożny Tartuffe to są plotki i oszczerstwa. Orgon zapewnia ją, że tak nie jest ponieważ widział i słyszał wszystko na własne oczy. To jednak nie przekonuje matki. Nadal twierdzi, że jest to nieprawda, co doprowadza syna do złości. Doryna przypomina mu jak to on nie wierzył nikomu z nich. Teraz może sprawdzić jak to smakuje. Tą rozmowę przerywa Kleant, mówiąc że lepiej dla nich będzie się zastanowić nad środkami zaradczymi a nie kłócić się. Zważywszy jaka broń znajduje się w rękach Tartuffe nie należy go drażnić. Muszą znaleźć jakiś sposób żeby rozwiązać sprawę. Elmira martwi się, że to przez nią wszystko się stało i gdyby o wszystkim wiedziała nie doprowadziłaby do takiej sytuacji. Rozmowę przerywa pojawienie się Loyala. Orgon wysyła Dorynę, żeby dowiedziała się czego on chce.

Świętoszek Akt V – Scena IV

Poprzedni i Loyal.

Loyal poinformował Dorynę, że przybywa z dobrymi wieściami od pana Tartuffe?a i pan na pewno chętnie go wysłucha. Służka przekazuje to Orgonowi, który zastanawia się jak ma postąpić. Kleant radzi mu wysłuchać przybysza a jeżeli Tartuffe chce zgody to powściągnąć złość i przyjąć ją. Jednak ku zaskoczeniu wszystkich Loyal oświadcza, że jest urzędnikiem i przybywa tu z nakazem opuszczenia przez niego i jego bliskich tego domu, żeby mógł go zająć prawy właściciel. Ufa że Orgon wypełni swoją powinność ze spokojem i nie będzie mu czynił przeszkód. Powinni się wszyscy cieszyć, że to on zajmuje się tą sprawą, ponieważ ceni Orgona i daje im czas aż do jutra rana. Spać tu w nocy będzie z dziesięcioma ludźmi a rano pomogą oni wynieść wszystkie sprzęty, tak żeby sprawa odbyła się sprawnie. Wszyscy chcieli by sponiewierać trochę urzędnika, ale powstrzymują się, każą przekazać papiery i zostawić ich samych.

[metaslider id=1923]

Świętoszek Akt V – Scena V

Orgon, pani Pernelle, Elmira, Kleant, Marianna, Damis, Doryna.

Pani Parnelle słysząc wszystko jest w szoku i nie wie co ma o tym myśleć. Doryna natomiast kpi z pana mówiąc, że Tartuffe robi to z troski o niego. Majątek bowiem jest źródłem pokus, od których chce go on uwolnić. Orgon ucisza ją zły, a Kleant z Elmirą radzą pomyśleć o jakimś wyjściu z sytuacji. Taka bowiem nikczemność zwalniać powinna od dotrzymania umowy.

Świętoszek Akt V – Scena VI

Poprzedni i Walery.

Przybyły Walery ostrzega Orgona, że Tartuffe złożył w ręce księcia szkatułkę z dokumentami, na podstawie których oskarżony został on o zdradę stanu. Musi natychmiast uciekać z miasta, ponieważ nakaz aresztowania został już wydany. Ma go zatrzymać sam Tartuffe wraz ze zbrojną eskortą. Orgon nie ma wyjścia i rusza z Walerym do powozu, który czeka już na niego.

Świętoszek Akt V – Scena VII

Tartuffe, Urzędnik i poprzedni.

Nie udaje im się jednak odejść. Zatrzymuje ich przybyły Tartuffe, mówiąc do Orgona że jest on aresztowany. Nie wzruszają go wywody pozostałych i przypominanie przez Orgona jego dla niego dobroci. Tartuffe odpowiada, że pierwszym dla niego obowiązkiem jest służba dla księcia i ten obowiązek głuszy w nim wszelkie uczucia. Na to odzywa się Kleant, który pyta dlaczego nie denuncjował Orgona do księcia gdy mieszkał u niego, dlaczego przyjmował od niego darowizny wiedząc o jego winie i dlaczego zrobił to dopiero gdy został wyrzucony z tego domu? Tartuffe nie odpowiada i każe Urzędnikowi czynić swoją powinność. Ten bierze się do pracy i aresztuje zdziwionego Tartuffe?a. Urzędnik wyjaśnia, że książę w swojej mądrości nie dał się zwieść temu obłudnikowi. Trudniejsze on jeszcze sprawy rozwiązuje i ma w tym wielkie doświadczenie. Rozpoznał on w tym nikczemniku łotra oskarżonego o inne jeszcze przestępstwa. Przysłał go tutaj z nim, żeby sprawdził on do jakiego stopnia się posunie i w odpowiedniej chwili zatrzymał go, co jak wszyscy widzą właśnie uczynił. Wszystkie umowy zawarte z Tartuffem książę unieważnia a za dawne zasługi przebacza Orgonowi przetrzymywanie szkatułki swojego przyjaciela. Taki obrót sprawy wielce uradował wszystkich obecnych.

Świętoszek Akt V – Scena VII

Pani Pernelle, Orgon, Elmira, Marianna, Kleant, Walery, Damis, Doryna.

Orgon za radą Kleanta nie złorzeczy na Tartuffe’a i rusza aby podziękować księciu. Wynagradza też Waleremu chwile męki i obiecuje sprawić wspaniałe wesele zakochanej parze!

KONIEC AKTU V

<<Świętoszek Akt IV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *