Makbet akt I

Makbet – Akt I – Scena pierwsza

Dowiadujemy się, że niedaleko bitwy przy wrzosach trzy wiedźmy poinformują Makbeta o jego losach.

Makbet – Akt I – Scena druga

W obozie pod Forres król Dunkan, Malkolm i Donalbein, jego synowie, spotykają żołnierza, który przekazuje im informację, że bitwa była już prawie przegrana, ale dzielny Makbet zabił przywódcę buntowników Makdonwald’a. Sytuacji nie zmieniło nawet natarcie norweskiego władcy, ponieważ i jemu Makbet i Banko stawili opór. Żołnierz opuszcza scenę a pojawia się tan Rosse, który informuje o pokonaniu Swena, norweskiego króla. Wszystko dzięki Makbetowi, który dzielnie stanął przeciw niemu. Norwegowie muszą zapłacić dziesięć tysięcy talarów, dopiero wtedy będą mogli pogrzebać swoich poległych. Dunkan każe przekazać Makbetowi, że za zasługi dostanie on wszystko co posiadał tan Kawdor, który okazał się zdrajcą.
Makbet pdf

Streszczenie szczegółowe Makbeta w formacie pdf, do ściągnięcia na dysk

Makbet – Akt I – Scena trzecia

W dzikiej okolicy pojawiają się trzy czarownice. Rozmawiają o tym jak żona jednego kupca wełny potraktowała opryskliwie jedną z nich. Za to jej mąż, który wyruszył do Damaszku nie zazna w podróży spokoju i zapłaci za postępowanie żony. Po chwili zbliża się Makbet razem z Banko i dostrzegają oni trzy postacie. Te witają Makbeta tytułując go tane Kawdoru i przyszłym królem a Bankowi mówią, że choć nie zostanie królem to królów płodzić będzie. Makbet chce wyciągnąć od wiedźm więcej szczegółów ale te znikają pozostawiając go razem z Bankiem zdziwionych i zastanawiających się czy to była prawda. Tak ich zastają Rosse i Angus, którzy przynoszą wieść, że król w nagrodę za zasługi mianuje Makbeta tanem Kawdoru. Teraz dwaj przyjaciele nie wątpią już w przepowiednię, a Banko ostrzega Makbeta aby w nim nie rozgorzała żądza władzy, bo zgubić go ona może. Makbet zamyślił się nad całą sytuacją i postanowił, że jeżeli los sprawi, że zostanie królem to nie będzie się temu sprzeciwiał. Bankowi powiedział zaś aby bacznie obserwował wypadki i jeżeli zdarzy się coś co potwierdzać będzie proroctwo to poufnie o tym pomówią znowu. Następnie udali się do króla.

Makbet – Akt I – Scena czwarta

Znajdujemy się w pałacu w Forres, w którym w jednej z komnat przebywają król, Malkolm, Donalbein, Lennox i cały orszak. Król zapytał się obecnych czy Kawdor już nie żyje, na co uzyskuje odpowiedź twierdzącą. Po chwili weszli Makbet, Banko, Rosse i Angus, których serdecznie przywitał Dunkan a szczególne podziękowania złożył Makbetowi i Bankowi. Oznajmił też, że jego następcą będzie Malkolm, jego syn, który od teraz stanie się księciem Kumberlandu. Makbet pomyślał, że musi usunąć tą przeszkodę żeby mogła się spełnić przepowiednia i ogarnięty czarnymi myślami wyszedł ruszając do Iverness gdzie cały orszak wraz z królem właśnie wyruszał.

Makbet – Akt I – Scena piąta

W zamku Iverness Lady Makbet czyta list od swojego męża, w którym opisuje on spotkanie z wiedźmami i to co się później wydarzyło.  Zastanawia się ona czy jej mąż będzie zdolny dążyć do celu najkrótszą drogą, wiedząc że pozbawiony jest on dumy i nie może się doczekać jego przybycia, żeby go do tego nakłonić. Gdy o tym myśli przybywa sługa informując, że jej mąż lada chwila się zjawi, a sam król będzie w zamku na noc. W jej głowie od razu pojawiła się myśl, że oto los daje jej szansę zamienienia w czyn jej planów i oby nie brakło jej do tego odwagi. Tak zastał ją Makbet, którego wita ona serdecznie. Zaczęła nakłaniać Makbeta do urzeczywistnienia jej planu, którego wykonanie sprawi że król nigdy nie wyjedzie już od nich. On w tym celu musi przyjąć go jak najserdeczniej, a ona zajmie się resztą. Makbet odpowiada, że porozmawiają jeszcze o tym.
[metaslider id=2519]

Makbet – Akt I – Scena szósta

Do zamku dojechał orszak królewski, a Dunkana witany jest życzliwie przez Lady Makbet. Prowadzi ona go do swojego męża, którego król nie przestaje chwalić.

Makbet – Akt I – Scena siódma

W jednym z pokojów w pałacu Makbet rozmyśla nad tym co ma się wydarzyć. Chciałby, żeby to co ma się stać stało się jak najszybciej i że jako wasal i gospodarz nie powinien przykładać ręki do zabójstwa tak zacnego króla. Tak rozmyślającego zastaje go żona, której przedstawia swoje wątpliwości. Na to ona zarzuca mu, że niepotrzebnie rozbudzał w niej to pragnienie skoro teraz chce się wycofać i tylko tchórz tak postępuje. Muszą dążyć do raz wyznaczonego celu i gdy Dunkan zaśnie ona spoi jego dworzan winem a on zabije króla. Winę zrzucą na pijaną służbę, która nic nie będzie pamiętała. Makbetowi spodobał się ten plan i powiedział, że dołoży starań aby go urzeczywistnić.

KONIEC AKTU I

Makbet Akt II>>

  5 comments for “Makbet akt I

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *