Skąpiec Akt IV

Skąpiec Akt IV – Scena I

Skąpiec

Skąpiec Moliera

KLEANT, MARIANNA, ELIZA, FROZYNA.

Eliza zapewnia Mariannę, że całym sercem jest z nią i bratem. Ten bowiem zwierzył się jej o ich miłości. W końcu dowiaduje się o tym również Frozyna, która mówi że to błąd iż nie poinformowali ją o tym wcześniej. Sprawy nie zaszłyby tak daleko. Na ich prośbę postanawia pomóc młodym. Z matką Marianny nie powinno być kłopotu. Da się ona łatwo przekonać na przelanie słowa z ojca na syna. Gorzej z ojcem Kleanta. Temu musi wmówić, że jest pewna markiza z pokaźnym posagiem, która zakochała się w nim i jest gotowa przekazać intercyzą cały swój majątek, byleby tylko za niego wyjść. To powinno załatwić sprawę, ponieważ Harpagon najbardziej na świecie kocha złoto.

Skąpiec Akt IV – Scena II

HARPAGON, KLEANT, MARIANNA, ELIZA, FROZYNA.

Nadchodzący Harpagon zauważa jak Kleant całuje w rękę przyszłą macochę, która jest z tego bardzo zadowolona. Nabiera podejrzeń. Informuje wszystkich, że karoca gotowa i mogą jechać. Zatrzymuje przy sobie syna.

Skąpiec pdf

Streszczenie szczegółowe utworu Skąpiec w formacie pdf, do ściągnięcia na dysk

Skąpiec Akt IV – Scena III

HARPAGON, KLEANT.

Podstępny Harpagon pyta Kleanta co myśli o jego narzeczonej. Ten odpowiada, że jest całkiem pospolita. Powiedział jej parę grzecznych słów  żeby sprawić ojcu przyjemność, ale zachwycony nie jest nią wcale. Harpagon odpowiada, że to szkoda ponieważ pomyślał sobie, że jest trochę za stary dla tak młodej osoby, a ponieważ dał już słowo więc zamyślał o oddaniu jej synowi. Ale zmuszał go nie będzie. Kleant zaskoczony zapewnia ojca, że jest gotów uczynić to dla niego, a miłość przyjdzie na pewno z czasem. Ponieważ jednak Harpagon nie daje się przekonać, Kleant wyjawia mu wszystko o miłości do Marianny i jej wzajemności. Na to tylko czekał ojciec. Oświadcza synowi, że musi sobie z głowy wybić tą dziewczynę, ponieważ jest ona jego. On wyjdzie natomiast za osobę przez niego, ojca,  wskazaną. Kleant zarzeka się, że nigdy nie poniecha Marianny więc Harpagon postanawia kijem wybić mu ją z głowy.

Skąpiec Akt IV – Scena IV

HARPAGON, KLEANT, JAKUB.

Skłóconych rozdziela Jakub, który przybył gdy usłyszał kłótnię. Harpagon i Kleant zgadzają się, żeby ich rozsądził. Ten wysłuchuje zdania każdego na osobności i każdemu przyznaje rację. Harpagon stwierdza, że poza Marianną syn może się starać o każdą pannę jaka sobie wybierze, a Kleant oświadcza że będzie powolnym i posłusznym synem byleby tylko ojciec oddał mu Mariannę. Jakub każdego z osobna informuje, że druga strona przyjmuje postawione warunki. Oboje są wdzięczni słudze.

Skąpiec Akt IV – Scena V

HARPAGON, KLEANT.

Kleant dziękuje ojcu za jego dobroć i za to że zapomniał tak szybko o jego szaleństwach i oddał mu Mariannę. Harpagon zdziwiony odpowiada, że wręcz przeciwnie, nic takiego nie powiedział. Ojciec z synem znowu zaczynają się kłócić. Harpagon przeklina Kleanta, wydziedzicza go i wyrzuca z domu.

[metaslider id=1923]

Skąpiec Akt IV – Scena VI

KLEANT, STRZAŁKA.

Z ogrodu nadchodzi Strzałka niosąc szkatułę. Mówi Kleantowi, że to skarb ojca na który czatował od dawna. Szybko muszą umykać, ponieważ słychać już krzyki Harpagona.

Skąpiec Akt IV – Scena VII

HARPAGON sam, krzycząc jeszcze w ogrodzie, wpada bez kapelusza.

Harpagon zrozpaczony wpada do domu, krzycząc i lamentując. Zaczyna tracić zmysły i wszędzie widzi zdradę. Wszyscy domownicy wydają mu się podejrzani i zarzeka, ze wszystkich weźmie na tortury. Zaczyna wzywać komisarzy, policję, sędziów i zarzeka się, że wszystkich każe powywieszać a jak nie znajdzie swojego ukochanego złota, to sam się powiesi.

KONIEC AKTU IV

<<Skąpiec Akt III | Skąpiec Akt V>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *