Skąpiec Akt III

Skąpiec Akt III – Scena I

Skąpiec

Skąpiec Moliera

HARPAGON, KLEANT, ELIZA, WALERY, PANI CLAUDE z miotłą w ręce, JAKUB, SZCZYGIEŁEK, ŹDZIEBEŁKO.

Harpagon zbiera wszystkich i wyznacza zadania na dzisiaj. Pani Claude ma posprzątać mieszkanie, nie za mocno ścierając kurze, a przy wieczerzy odpowiadać będzie  za butelki. Jeżeli któraś zniknie lub zostanie stłuczona odliczone będzie miała od zasług.

Skąpiec Akt III – Scena II

HARPAGON, KLEANT, ELIZA, WALERY, JAKUB, SZCZYGIEŁEK, ŹDZIEBEŁKO.

Szczygiełek i Ździebełko odpowiedzialni będą za nalewanie wina, ale tylko wtedy gdy ktoś o nie poprosi i to nie raz. Nie żałować też mają wody. Ponieważ Szczygiełek ma dziurawą liberię z tyłu, ma się trzymać blisko ściany i nie obracać tyłem do gości. Ździebełko natomiast plamę z oleju ma zasłaniać kapeluszem.

Skąpiec Akt III – Scena III

Skąpiec pdf

Streszczenie szczegółowe utworu Skąpiec w formacie pdf, do ściągnięcia na dysk

HARPAGON, KLEANT, ELIZA, WALERY, JAKUB.

Eliza dostaje zadanie pilnowania resztek ze stołu aby nie przepadły oraz łaskawego przyjęcia narzeczonej ojca, z którą uda się na jarmark.

Skąpiec Akt III – Scena IV

HARPAGON, KLEANT, WALERY, JAKUB.

Kleanta przestrzega Harpagon przed nieuprzejmym przyjęciem jego przyszłej macochy. Jeżeli chce aby ojciec wymazał z pamięci jego ostatnie występki, musi przyjąć ją łaskawie. Syn zapewnia go, że tak właśnie się stanie.

Skąpiec Akt III – Scena V

HARPAGON, WALERY, JAKUB.

Harpagon zwraca się teraz do Jakuba, który pełni funkcje kucharza i stangreta. Jako kucharz ma przygotować kolację. Ale nie kolację, która zrujnuje jego pana. Ma to zrobić za tanie pieniądze. Gdy Jakub mówi, że jest to niemożliwe, Harpagonowi wtóruje Walery, który gani kucharza za rozrzutność. Walery ofiaruje się, że to on zajmie się wieczerzą i tak zarządzi, że wszystko będzie przygotowane jak należy. Harpagon łatwo godzi się na to. Następnie zwraca się do Jakuba jako stangreta. Nakazuje mu wychędożyć karocę i przygotować konie. Jakub przerywa mu i mówi, że konie na pysk lecą tak są zagłodzone i aż żal na nie patrzeć. Walery znowu się wtrąca, więc Jakub nie wytrzymuje i mówi że on koni nie zaprzęgnie. Dość ma już tego. Kocha swojego pana zaraz po tych koniach najbardziej i już nie może słuchać co ludzie o nim mówią. Harpagona zaciekawiło to a stangret po zapewnieniu, że pan się nie rozzłości powiedział mu, że wszyscy drwią sobie z niego i jest pośmiewiskiem całego świata. Nikt o nim inaczej nie powie tylko: skąpiec, dusigrosz, brudas i lichwiarz. Harpagon zaczyna lać Jakuba wyzywając go od głupców i mówiąc, że oduczy go takich gadań, a stangret krzyczy iż wiedział że się na niego rozgniewa.

Skąpiec Akt III – Scena VI

WALERY, JAKUB.

Walery śmieje się z Jakuba, a ten siląc się na odwagę nazywa go śmieszkiem i mówi, że takim jak on łatwo może skórę złoić. Rozzłaszcza to z kolei Walerego, który teraz następuje na Jakuba i mówi, że to samo łatwo z nim uczynić może. Okłada go kijem tak jak to robił poprzednio Harpagon. Jakub stwierdza po wszystkim, że nie warto być szczerym i postanawia zaniechać tego procederu.

 Skąpiec Akt III – Scena VII

MARIANNA, FROZYNA, JAKUB.

U Harpagona zjawia się Frozyna z Marianną i każe Jakubowi zapowiedzieć panu ich przybycie.

Skąpiec Akt III – Scena VIII

MARIANNA, FROZYNA.

Marianna obawia się spotkania z narzędziem tortur, którym ma być w jej mniemaniu jej przyszły, stary małżonek. Nie ukrywa, że zawrócił jej w głowie pewien młodzieniec, który swoim zachowaniem i szacunkiem okazywanym wobec niej, zasługuje na jej miłość. Nie wie jednak kim on jest. Frozyna zapewnia ją, że tacy jak on to przeważnie golcy, nie mający grosza przy duszy i lepiej jest mieć męża starego i bogatego. Wprawdzie przewalczyć w sobie będzie musiała wstręt do niego, ale gdy umrze, znajdzie sobie kogoś na pocieszenie będąc bogatą. Marianna stwierdza, że jest to straszne. Dalszą rozmowę przerywa nadejście Harpagona.

Skąpiec Akt III – Scena IX

HARPAGON, FROZYNA, MARIANNA.

Harpagon wita Mariannę uniżenie i z szacunkiem podkreślając jej piękność i wdzięk. Dziewczyna nie może się przemóc i chociaż uśmiechnąć do niego, co Frozyna tłumaczy tym, że jeszcze nie może ona ochłonąć na jego widok. Pan domu oświadcza, że córka jego chciałaby się z nią zapoznać.

Skąpiec Akt III – Scena X

HARPAGON, ELIZA, MARIANNA, FROZYNA.

Marianna wita się z Elizą, a do Frozyny na stronie mówi o jej narzeczonym, że jest jej wstrętny. Frozyna zaś na pytanie Harpagona odpowiada, że jego przyszła żona jest nim zachwycona. Jednak dziewczyna stwierdza, że już dłużej nie wytrzyma.

Skąpiec Akt III – Scena XI

HARPAGON, MARIANNA, ELIZA, KLEANT, WALERY, FROZYNA, ŹDZIEBEŁKO.

Harpagon przedstawia swojego syna, Kleanta, a Marianna zdziwiona szepcze do Frozyny, że to jest młodzieniec o którym jej wspominała. Harpagon widząc jej zdziwienie mówi, żeby nie była zaskoczona, że jest ojcem dorosłych dzieci. Niedługo się ich pozbędzie. Kleant natomiast oświadcza, że wstrętnym jest mu to małżeństwo i bardzo niechętnie zobaczy Mariannę jako swoją macochę. Dziewczyna odpowiada, że tylko pod przymusem je zawrze i również niechętnie będzie go widziała jako swojego pasierba. Harpagon oburza się na syna i chwali narzeczoną, mówiąc że na takie głupie gadanie odpowiedzieć można tylko równie głupio. Kleant oświadcza na to, że poprawi się. Wciela się w rolę ojca i mówi, że byłby to dla niego zaszczyt wielki zostać jej mężem. To również nie podoba się Harpagonowi. Stwierdza, że ma język i nie potrzebuje adwokata żeby wyrazić co myśli. W rozmowę wtrąca się Frozyna, mówiąc że lepiej będzie gdy pojadą już na jarmark, aby wcześniej wrócić. Harpagon woła więc zaprzęg.

Skąpiec Akt III – Scena XII

HARPAGON, MARIANNA, ELIZA, KLEANT, WALERY, FROZYNA.

Kleant, ku zgorszeniu ojca, ofiaruje paniom przekąskę przed odjazdem składającą się z hiszpańskich pomarańczy, daktyli i innych smakołyków. Zdejmuje też pierścień z palca Harpagona i ofiarowuje go Mariannie i mówiąc że to dar jego miłości. To jeszcze bardzie rozdrażnia ojca, ale nie może on w tej sytuacji zaprotestować. Wyzywa syna od najgorszych po cichu, a Kleant przekonuje Mariannę, że to z powodu jej wahania. Dziewczyna oświadcza w końcu ku rozpaczy narzeczonego, że przyjmuje na razie prezent, a w stosownej chwili nie omieszka go zwrócić.

Skąpiec Akt III – Scena XIII

HARPAGON, MARIANNA, ELIZA, KLEANT, WALERY, FROZYNA, ŹDZIEBEŁKO.

Pojawia się Ździebełko i informuje Harpagona, że ktoś przybył mówiąc że ma dla niego pieniądze. Ten przeprasza na chwilę, obiecując że zaraz wraca.

Skąpiec Akt III – Scena XIV

HARPAGON, MARIANNA, ELIZA, KLEANT, WALERY, FROZYNA, SZCZYGIEŁEK.

Na wychodzącego Harpagona wpada Szczygiełek, przewracając go. Ten wyklina sługę, mówiąc że chyba wynajęli go jego dłużnicy, chcąc się pozbyć wierzyciela. Szczygiełek jednak przybiegł z informacją, że konie są nie podkute. Pan każe mu naprawić to jak najszybciej. Kleant natomiast ofiaruje się, że przez ten czas będzie czynił honory pana domu.

Skąpiec Akt III – Scena XV

HARPAGON, WALERY.

Harpagon przed odejściem prosi Walerego aby miał wszystko na oku i oszczędził ile się da, żeby jak najwięcej zwrócić do sklepu. Walery zapewnia go, że nad wszystkim będzie czuwał.

KONIEC AKTU III

<<Skąpiec Akt II                                                                                                                                      Skąpiec Akt IV>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *