Pytania i odpowiedzi – Lalka

Co Wokulski robił w Paryżu i po co spotkał się tam z Suzinem i Geistem?

Wokulski wyjechał do Paryża w interesach. Ale również na złość Izabeli. Na miejscu spotkał się z Suzinem, który potrzebował go. Nie znał bowiem żadnych obcych języków i uważał że Wokulski lepiej od niego ocenia ludzi. Praca polegała na rozmowach z różnymi ludźmi i firmami, a cel był jeden, zrobić biznes. Zarobił na tym sporą sumę. Tam spotkał Geista, który odkrył w nim desperata. Był on wynalazcą i zaproponował, że pokaże mu coś co widziało niewielu. Pracuje nad wynalezieniem metalu lżejszego od powietrza. Wokulskiego zaintrygowało to. Myślał nawet o tym, żeby zostać w Paryżu.

Lalka Tom II Rozdział III i Rozdział IV

Co zrobił Wokulski po powrocie z Syberii?

Chciał poświęcić się nauce, na którą miał dużo czasu będąc na zesłaniu. Zajął się jednak handlem, którego nienawidził. Po powrocie w 1870 roku ożenił się ze “starą babą” jak mawiał Rzecki, Minclową, i przejął jej sklep gdy ta po czterech latach umarła.

Lalka Tom I Rozdział I, Rozdział VIII

Czy postawę Wokulskiego można uznać za snobizm?

W naszym mniemaniu nie! Wprawdzie Wokulski robił wszystko żeby zaistnieć w pewnej grupie społecznej, ale nie robił tego z chęci imponowania członkom tej grupy. Wręcz niektórymi z nich pogardzał. Motywem jego działania była miłość i chęć zdobycia kobiety, którą kochał (lub tak mu się wydawało). A to zupełnie inna sprawa.

Jest to temat na dłuższą wypowiedź. Może ktoś chciałby zamieścić swoją pracę na ten temat? Może to zrobić na stronie wstawiania plików. Dzięki temu uzyskać można dostęp do streszczeń w formacie pdf oraz wypracowań znajdujących się w portalu. Zapraszamy! Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie Dostęp dla użytkowników.

Czy Wokulski zginął?

Nie ma o tym żadnej informacji w książce. W ostatnich rozdziałach wyjeżdża on jakoby do Moskwy. Ale do Rzeckiego dochodzą różne informacje. A to, że rusza do Indii, a to że widziano go w Zasławiu, gdzie wysadził jakiś kamień. W tą ostatnią wieść najbardziej wierzy stary subiekt.

Tom II Rozdział XIX

Dlaczego Wokulski marzy o wejściu na arystokratyczne salony?

Ponieważ kocha się w Izabeli Łęckiej i jest to jedyny sposób żeby do niej dotrzeć i wzbudzić jej zainteresowanie.

Dlaczego Wokulski postanawia zerwać z Łęcką?

Ponieważ w końcu dopuszcza do siebie myśl, że nie traktuje go ona jako poważnego kandydata na męża i nigdy z nim nie będzie. Ich światy dzieli granica, na której przekroczenie ona nigdy się nie zdobędzie i uważa to za coś nierealnego.

Dlaczego Wokulski wyjechał do Bułgarii?

Wokulski wyjechał do Bułgarii, ponieważ chciał zdobyć tam majątek, dzięki któremu mógłby zbliżyć się do kochanej skrycie Izabeli Łęckiej. Wojna z Turcją, jaką prowadziła tam Rosja, była wyjątkową okazją, a jego znajomości pozwoliły mu zrealizować ten plan.

Tom I Rozdział IV

Dlaczego Wokulski wyjechał do Paryża?

Wokulski był rozczarowany stosunkiem jaki miała do niego Izabela po tym, w jaki sposób wyratował ich z opresji finansowych. Kupił kamienicę Łęckiego za dużą kwotę, przewyższająca jej wartość i ofiarował mu procent od kapitału zainwestowanego po tej transakcji o wiele większy niż można się było spodziewać. W odpowiedzi to panna Łęcka zarzuciła mu, że ich prześladuje. Czary goryczy dopełnił flirt jaki stale uprawiała ze Starskim. Rozmawiali po angielsku, myśląc że Wokulski ich nie rozumie. Było jednak inaczej. Zdążył on nauczyć się już tego języka. Po tych wydarzeniach skorzystał z zaproszenia Suzina, jego wspólnika w interesach i wyjechał, informując swoją lubą o tej decyzji krótko i ozięble.

Lalka Tom I Rozdział XIX

Gdzie Wokulski po raz pierwszy spotkał panią Stawską?

Po raz pierwszy spotkał ją w kościele podczas kwesty przy grobie Chrystusa. Nie wiedział jednak wtedy kim ona jest.

Ile Wokulski zapłacił za kamienicę Łęckich?

Wokulski zapłacił dziewięćdziesiąt tysięcy rubli. Więcej niż musiał. W ten sposób chciał zdobyć życzliwość Izabeli.

Tom I. Rozdział XVIII

Imię Rzeckiego z Lalki.

Rzecki miał na imię Ignacy.

Kto uratował Wokulskiego?

Sprzed kół pociągu wyciągnął go dróżnik Wysocki, ratując mu w ten sposób życie. Pracę tę załatwił mu właśnie Wokulski rok wcześniej.

Lalka Tom II Rozdział XV

Kim był dla Wokulskiego Szuman?

Można powiedzieć, że był on jego przyjacielem. To do niego udał się Wokulski przed wyjazdem do Bułgarii i to on stwierdził, że jest on zakochany i powinien się żenić (Tom I Rozdział VIII). To Szumana prosił żeby został on jego sekundantem gdy miał się pojedynkować z baronem Krzeszowskim (Tom I Rozdział XIII). Wiele razy rozmawiał on o Stachu z Rzeckim, wspólnie z nim martwiąc się o niego. Gdy Wokulski popadł w apatię, po zerwaniu z Łęckimi stale odwiedzał go i dowiadywał o jego samopoczucie (Tom II Rozdział XVII).

Proces o lalkę.

Sprawa w sądzie pomiędzy Stawską a Baronową. Ta pierwsza przyjęła u niej pracę i została oskarżona o kradzież lalki. W oczyszczeniu Stawskiej z zarzutów pomógł na sali sądowej Wokulski.

Lalka Tom II Rozdział X

W jakich okolicznościach Wokulski poznał Izabelę Łęcką?

Wokulski spotkał Izabelę w teatrze całkiem przypadkiem. Zrobiła ona na nim wielkie wrażenie, postanowił więc zbliżyć się do niej.

Lalka Tom I Rozdział VIII

W jakich okolicznościach Wokulski spędza wakacje w towarzystwie Izabeli?

Wokulski wyjechał na wieś na zaproszenie prezesowej. Ściągnęła go ona z Paryża pisząc, że przebywać u niej będzie Izabela z jakiegoś powodu obrażona na niego. Będzie mógł ją przeprosić i uzyskać jej przebaczenie. Gdy dotarła do Zasławka było tam już wielu gości a niedługo przybyła również Łęcka.

Od tego momentu zaczęły się wiejskie rozrywki i jego spotkania z Izabelą.

Tom II Rozdział VI, VII, VIII

W jakich okolicznościach Wokulski udowodnił niewinność Stawskiej?

Sporna lalka okazała się pochodzić ze sklepu Wokulskiego. Udowodnił to on na procesie. Sprowadzane one były w częściach. Na każdej części było oznaczenie sklepu Wokulskiego. To rozwiało wszelkie wątpliwości.

Lalka Tom II, Rozdział X

W jakich okolicznościach Wokulski uratował Łęckich od bankructwa?

Tomasz Łęcki, ojciec Izabeli tonął w długach. Żeby je spłacić zmuszony został do sprzedaży kamienicy. Suma wszystkich długów wynosiła sześćdziesiąt tysięcy rubli. Wokulski kupił kamienicę Łęckich, podstawiając jako kupca Szlangbauma. Zapłacił za nią dziewięćdziesiąt tysięcy rubli, choć jedyny kupiec baronowa Krzeszowska oferowała tylko sześćdziesiąt. Umówił się z ojcem Izabeli, że wszystkie pieniądze które zostaną mu po spłacie długów weźmie w zarząd i będzie mu płacił zysk od tej kwoty w wysokości dwudziestu procent. Po sprzedaży kamienicy, gdy Łęcki przyszedł do niego niezadowolony, że poszła ona tylko za dziewięćdziesiąt tysięcy, obiecał mu, że z trzydziestu tysięcy które przekaże mu pan Tomasz będzie wypłacał mu  dziesięć tysięcy rocznie. Bardzo to uradowało Łęckiego i zapobiegło jego bankructwu. Wokulski spłacił też długi jakie Łęccy mieli u Żydów oraz wypłacił mu z góry pięć tysięcy rubli.

W jakich okolicznościach Wokulski wyzwał na pojedynek barona Krzeszowskiego?

Stało się to na wyścigach konnych, gdy klacz Wokulskiego, kupiona wcześniej od barona Krzeszowskiego, wygrała wyścig. Cała sytuacja zdenerwowała bardzo barona i w obecności pań potrącił Wokulskiego, nie zwracając na to uwagi. Temu nie pozostało nic innego jak zażądać satysfakcji.

Lalka Tom I, Rozdział XIII

W jaki sposób Wokulski zdobył swój majątek?

Wokulski dorobił się na handlu podczas wojny bułgarskiej.

Chcesz zadać jakieś pytanie dotyczące tego utworu? Nie krępuj się! Odpowiedź pojawi się na tej stronie.

  16 comments for “Pytania i odpowiedzi – Lalka

 1. Iza
  2016/03/06 o 16:44

  1.W jakich okolicznościach Wokulski spedza wakacje w towarzystwie Izabeli?

  • Sljak
   2016/03/11 o 10:36

   Odpowiedź znajduje się już na stronie!

 2. Patrycja
  2016/03/30 o 19:56

  Czy postawę Wokulskiego można uznać za snobizm?

  • Sljak
   2016/04/01 o 09:21

   Odpowiedź jest już na stronie. Zapraszam!

 3. DAria
  2016/05/04 o 16:35

  Kim był Dla Wokulskiego Szuman ?

  • Sljak
   2016/05/06 o 10:19

   Odpowiedź można już znaleźć na stronie.

 4. DAria
  2016/05/10 o 16:57

  Co zrobił Wokulski po powrocie z Syberii?

 5. DAria
  2016/05/10 o 17:01

  Gdzie Wokulski po raz pierwszy spotkał panią Stawską?

  • Sljak
   2016/05/13 o 17:19

   Odpowiedzi znajdują się już na stronie!

   • Anonim05
    2016/10/11 o 17:48

    Odpowiedź jest błędna! Spotkał ją na kweście w kościele

    • Sljak
     2016/10/14 o 08:49

     Tak słuszna uwaga, poprawimy odpowiedź.

 6. XYZ
  2016/05/27 o 17:03

  Co Wokulski robił w Paryżu i po co spotkał się tam z Suzinem i Geistem?

 7. XYZ
  2016/05/27 o 17:04

  Relacje Wokulskiego ze Stawką

 8. XYZ
  2016/05/27 o 17:04

  Proces o Lalke

 9. XYZ
  2016/05/27 o 17:07

  Relacje Wokulskiego z Zasławską

  • Sljak
   2016/06/03 o 08:49

   Odpowiedzi na część pytań znajdują się na stronie. Relacje Wokulskiego z różnymi osobami to raczej tematy na wypracowanie. Zachęcamy użytkowników do dodania takich tekstów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *